Liptov je známy predovšetkým vďaka skvelým lyžiarskym svahom v Jasnej a okolí. Región medzi Nízkymi a Západnými Tatrami však ponúka aj ideálne podmienky na bežkovanie a viac ako 70 kilometrov upravovaných trás. V prípade, že chcete počas svojej dovolenky vyskúšaj aj tento šport, lepšie miesto by ste hľadali len ťažko. 

Cross-country skiing

Bežecké lyžovanie, tiež známe ako cross-country skiing, je šport, v ktorom sa používajú lyže na bežecký pohyb po zasnežených alebo zľadovatených terénoch. Môže sa vykonávať v rôznych prostrediach, ako sú lesy, hory, alebo dokonca aj mestá. Bežecké lyžovanie je populárne najmä vo Švédsku, Fínsku či v Rusku, ale je rozšírené po celom svete. Je to skvelý spôsob, ako si zlepšiť kondíciu a zároveň si užiť prírodu.

bezky_druzba

Dva odlišné štýly

Existujú dva hlavné štýly bežeckého lyžovania: klasický štýl a skating štýl. Klasický štýl sa používa na tratiach, ktoré sú upravené v štýle „klasickej stopy“, t.j. s jednou hlbokou drážkou uprostred trate. Pri tomto štýle sa pohybujete tak, že sa striedavo dotýkate pravej a ľavej lyže o zem, pričom sa používajú klasické bežecké pohyby nôh.

Skating štýl sa používa na tratiach, ktoré sú upravené na širšiej ploche a vyzerajú ako korčuliarske dráhy. Pri tomto štýle sa pohybujete tak, že používate špecifické pohyby nôh, ktoré sú podobné pohybom pri korčuľovaní. Tento štýl je považovaný za rýchlejší a vyžaduje väčšiu rovnováhu a koordináciu.

Výstroj a správne oblečenie

Na bežkovanie nepotrebujete drahú a ťažkú výstroj ako na zjazdové lyžovanie. Bežecké lyže sú v porovnaní s ťažkými zjazdovými lyžami ako pierko a aj topánku sú omnoho ľahšie a pohodlnejšie. Palice sú o niečo dlhšie a patria do základnej výbavy. Používajú sa na udržiavanie rovnováhy a pohyb po bežeckých tratiach. 

Z doplnkovej výbavy nezabudnite na slnečné okuliare. V prípade ostrého slnka sa svetlo odráža od snehu a na veľkých snehových pláňach to môže byť pre vaše oči veľmi nepríjemné. Oblečenie má byť funkčné a ľahké, rozhodne nepotrebujete hrubú zimnú bundu alebo oteplovačky. Pri bežeckom lyžovaní sa rýchlo dostanete do vysokej tepovej frekvencie a zohrejete telo.

bezky_druzba_2

Jasná – Zadné vody

Najbližšie hotela Ski&Wellness Residence Družba nájdete bežeckú trasu Demänovská Dolina – Jasná – Zadné vody. V nadmorskej výške 1200 m.n.m. sú trasy pripravované na prírodnom snehu a upravované ratrakom. Ide o relatívne nenáročnú trojkilometrovú trasu. Odporúčaný nástup je oproti hotelu Sorea Marmot. 

Závažná Poruba

Bežecké trate nad dedinou Závažná Poruba, ktoré sa nachádzajú pri lyžiarskom stredisku Opalisko, ponúkajú 4,9 kilometra upravovaných tratí. Auto môžete zaparkovať pohodlne pod lyžiarskym vlekom a vychutnávať si výhľady na liptovskú kotlinu.

Žiar a Žiarska dolina

Obľúbenou lokalitou domácich aj turistov je oblasť žiarskej doliny. Bežkári majú k dispozícii slnkom zaliate lúky v okolí a náročnejší športovci môžu za dobrých podmienok vybehnúť aj na Žiarsku chatu. Cesta dolinou a späť má takmer 10 kilometrov a spolu nastúpate takmer 600 výškových metrov. Zjazd je o niečo náročnejší a odporúča sa skôr skúsenejším. Alternatívou je aj najdlhšia trasa na severnej strane Liptovského Mikuláša, ktorá končí práve v obci Žiar. Začiatok trasy je v lokalite Háj – obec Smrečany. Spolu má dĺžku až 10,7 kilometra.

Kokavské lúky

Medzi obľúbené patria aj kokavské lúky. K bežeckým tratiam sa dostanete po odbočení doprava za Skanzenom liptovskej dediny v Pribyline. Za mostom a po výjazde do kopca odbočíte na prvej možnej odbočke vľavo. Tu na voľnej ploche možno odstaviť auto a nazuť lyže. Okruh Kokavské lúky má viac ako 2 kilometre. 

Spomenuté trasy pre bežecké lyžovanie na Liptove sú len zlomkom toho, čo tento región ponúka. Skvelé trasy nájdete aj v neďalekej Pavčinej lehote a Lazisku, v Iľanove či v Liptovskom Jáne. Vzdialenejšie sú potom trasy v strediskách Malinô Brdo, v Hrabovskej alebo Čutkovskej doline. Je len na vás, akú dĺžku a náročnosť si zvolíte. 

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *