Jarná lyžovačka má množstvo výhod, ktoré milovníci zimných športov dobre poznajú. Na svahoch je menej lyžiarov a oproti vianočným sviatkom sú v prevádzke zjazdovky, ktoré začiatkom zimy ešte nemali dostatok snehu. Teplota má ďaleko od bodu mrazu a na tvári nás príjemne hrejú slnečné lúče. Pripravte si výstroj, zbaľte kufor a nezabudnite si slnečné okuliare. Najlepšia časť lyžiarskej sezóny je konečne tu.

Oficiálne sa jar začína 20. marca a spája sa s prebúdzaním prírody po zimnom odpočinku. A aj keď sa to v nížinách a kotlinách začína zelenať a sneh postupne mizne, na horách ešte prebieha nefalšovaná zima. Poďme si spoločne predstaviť výhody, ktoré so sebou prináša jarná lyžovačka.

Menej lyžiarov na svahoch

Obzvlášť počas vianočných sviatkov a osláv nového roka sú horské hoteli naplnené na sto percent a na zjazdovkách sú davy ľudí. Nervózni lyžiari netrpezlivo čakajú v dlhých radoch na vleky, aby sa na niekoľko minút prevetrali a postavili do toho istého radu. Aj keď sa v stredisku Jasná darí rady pomerne dobre eliminovať a čakanie už netrvá tak dlho, zjazdovka sa mení na prekážkovú dráhu. Neskúsení lyžiari roztrúsení po celom svahu nekontrolovane padajú. Vy musíte kľučkovať, aby ste si vychutnali aspoň pár kvalitných oblúkov, na ktoré ste sa tešili od konca minulej sezóny. Na jar je lyžiarov o niečo menej a naliehavosť využiť deň na svahu naplno už nie je tak silná ako na začiatku sezóny. Ak trafíte správne dátumy, môžete si vychutnávať prázdne zjazdovky bez čakania na vleky.

Teplé a slnečné počasie

Jar so sebou prináša aj zmenu počasia. Husté sneženie, silný vietor a nekompromisné mrazy nahradí slnko a teploty nad nulou. Už si nemusíte po každej jazde zohrievať skrehnuté ruky vo vykúrenom bufete. Naopak, je čas vybrať si slnečné okuliare, opaľovací krém a vychutnávať si silné horské slnko. Keď jar pokročí a teploty poškuľujú po dvojciferných hodnotách, lyžiari vyzliekajú aj zimné bundy a jazdí sa len v mikine či dokonca v tričku. 

Dostatok snehu s menším rizikom lavín

V marci je vo vysokých polohách zvyčajne stále dostatok snehu, ktorý je o niečo ťažší a vodnatejší. Na svahu už nie sú tak časté ľadové úseky, ktoré spôsobili už nejednu kolíziu či zranenie. V Jasnej sú preto podmienky stále ideálne na lyžovanie na svahoch, ale aj vo freeridových zónach. Mimo zjazdovky je riziko lavín takmer minimálne a sneh postupne mení svoju štruktúru. Pribúdajúce vrstvy snehu stláčajú staré vrstvy, vytláčajú z nich vzduch a menia ich na zrnitú masu, ktorá sa vplyvom slnečných lúčov roztápa a je obľúbená medzi jarnými freeridermi.

Aktivity pre nelyžiarov

Ak sú aj vo vašej rodine alebo skupine kamarátov nelyžiari, na jar majú k dispozícii omnoho viac horských aktivít. Už nemusia čakať v bare alebo v hotelovom wellness. Pobyt na horách môžu využiť naplno. Prechádzky po okolí sú omnoho príjemnejšie s jarným slnkom ako za neľútostného sneženia a mrazu. Taktiež pre rodičov, ktorí pozorujú svoje deti je pohodlnejšie slniť sa na lehátku a miesto čaju popíjať sladký aperol.

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *