Ako si vybrať svoju prvú lyžiarsku výstroj

Uchvátili vás výkony Petry Vlhovej v kolotoči Svetového pohára alebo videá jazdcov plávajúcich po ramená v hlbokom snehu? Chceli by ste po prvýkrát v živote vyskúšaj jeden z najobľúbenejších zimných športov? K podobným výkonom vedie dlhá cesta, ktorej základom je kvalitná lyžiarska výstroj a výzbroj. Poďme sa spoločne pozrieť na položky, ktoré nesmú chýbať vo vašej výbave.

Lyže

Na trhu existujú desiatky druhov lyží rôzneho vykrojenia, tvarov a zloženia z hľadiska materiálov. Vo všeobecnosti môžete lyže rozdeliť podľa dvoch kritérií. Na základe vašich zručností na začiatočnícke, na športové využitie a pretekárske. Podľa terénu alebo aktivity, ktoré na nich budete zdolávať, môžeme ďalej deliť na lyže do voľného terénu, mimo upravených zjazdoviek, na pár využívaný na zjazdovke a na lyže do snowparku uspôsobené na freestyle jazdenie. 

Nás sa budú týkať predovšetkým bežné modely pre začiatočníkov určené na upravené svahy strediska Jasná – Nízke Tatry. Ak lyžujete prvý raz alebo len sporadicky, na lyžiach potrebujete v prvom rade istotu. Odporúča sa preto mäkšia lyža s kompozitovým jadrom. Vďaka tomu získate nad lyžami väčšiu kontrolu a v oblúku nebudú klásť prílišný odpor. Do vysokých rýchlosti a krkolomných svahov sa na nich však radšej nepúšťajte. Aj v tomto športe platí, že treba postupovať krok po kroku a s prípadným progresom uvažovať aj nad výmenou za tvrdšie lyže. Ak vás zaujíma optimálna dĺžka, neexistuje univerzálne uspokojivá odpoveď. Všetko závisí od preferencií lyžiara a terénu, na ktorý sa ich chystá používať. Vo všeobecnosti sa ale začiatočníkom odporúčajú lyže medzi výškou brady a nosa.

Lyžiarky

Ak kupujete výstroj v odbornej predajni, predavač vám ochotne poradí, ktoré lyžiarky sú pre vás vhodné. Ak však neuvážene objednávate z internetu alebo z bazáru, dajte pozor, aby ste sa pri výbere nepopálili. Aj keď veľkosť lyžiarok môže sedieť k vašej štandardnej veľkosti topánok, rozhodujúci je v tomto prípade flex index alebo aj tvrdosť lyžiarky. Tá sa pri štandardných modeloch pohybuje od 40 do 170. Čím je dané číslo vyššie, tým má topánka väčšiu tvrdosť a zefektívňuje prenos energie z nohy na lyžu. Pre amatérov sú pre začiatok vhodné mäkšie topánky. Ak nie ste na tento tlak zvyknutí a zvolíte vysoký flex index, deň na svahu sa môže zmeniť na nočnú moru.


Palice

Ďalším esenciálnym kusom vybavenia sú lyžiarske palice. Pri paliciach je dôležitá najmä ich správna dĺžka. Materiál a veľkosť krúžkov je až druhoradá. Na zmeranie tej správnej dĺžky existuje viacero návodov. Ten najjednoduchší si viete otestovať priamo na predajni a netrvá viac ako pár minúť. Jednu z palíc otočte krúžkom hore, dlaňou ju uchopte pod krúžkom a položte tak, aby sa rukoväť dotýkala zeme. Pri správnej dĺžke by ste mali mať v lakti priamy uhol. Na trhu však existujú aj teleskopické palice, ktorých dĺžka sa dá meniť podľa potreby a spôsobu lyžovania. Opäť však platí, že tento typ je vhodný skôr skúseným jazdcom a predovšetkým skialpinistom.

Ochranné pomôcky

Pri kúpe lyžiarskej výbavy nezabúdajte ani na ochranné prvky, ktoré vám môžu v určitých momentoch zachrániť život. Na svahu sa pohybuje množstvo lyžiarov a snowboardistov rôznych úrovní a zručností. A aj keď poctivo trénujete prvé oblúky a dodržujete zásady Bieleho kódexu, zrážka môže prísť aj bez vášho zavinenia. Preto sa odporúča mať počas lyžovania ochrannú prilbu. 

Pri výbere zvoľte takú, ktorá vám dobre sedí na hlave, je pohodlná a nebráni v periférnom rozhľade. Na trhu existujú aj prilby s ochranným štítom. Tie sú spolahlivou náhradou lyžiarskych okuliarov, ktoré sú ďalším nenahraditeľným prvkom každej lyžiarskej výbavy. Ich funkciu oceníte nielen počas silného sneženia, ale spoľahlivo ochránia vaše oči aj pred vetrom. 

Na trhu ochranných pomôcok okrem prilby nájdete aj takzvanú “korytnačku”, ktorá spevňuje chrbát a spĺňa ochrannú funkciu pri páde. Ako začínajúci lyžiari sa vďaka nej vyhnete nepríjemným pádom a predídete prípadným zranenia. Ak si ani po tomto článku neviete dať rady pri výbere vhodnej výstroje, navštívte obchod s požičovňou na hoteli Ski & Wellness Residence Družba, so vstupom zo zjazdovky Biela Púť. Ochotný personál vám rád poradí pri výbere. 

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *