Čarokrásne výhľady z vrcholov Nízkych či Západných Tatier, vodné športy na Liptovskej Mare, dychberúce podzemie s krasovou výzdobou, skanzeny, ale aj najväčší bike park na Slovensku. Letná dovolenka na Liptove rozhodne stojí za to. 

Hory a kopce

Najväčším turistickým lákadlom Liptova sú rozhodne hory. V zime naše najväčšie lyžiarske stredisko Jasná ponúka na severnej a južnej strane Chopku viac ako 50 kilometrov zjazdoviek. V lete zas možnosti pre turistiku a prechádzky v prírode. Medzi najobľúbenejšie kopce Nízkych Tatier patrí aj ich najvyšší vrch – Ďumbier, Chabenec, Bôr alebo Poľana. Všetky navyše na skok od hotela Ski & Wellness Residence Družba.

zdroj: Družba archív

Okrem obľúbených Nízkych Tatier sú hojne navštevované aj Západné Tatry a vrcholy ako Babky, Sivý vrch, Baníkov či Volovec. Pohľad z vrcholov Západných Tatier vám ukáže Liptov z úplne inej perspektívy a s výhľadom až do Jasnej. Trochu vzdialenejšie od hotela, ale nemenej atraktívne, sú aj vrcholy Veľkej Fatry a Chočských vrchov, ktoré sa nachádzajú na západ od Liptovského Mikuláša.

Liptovská Mara

Na Slovensku nemáme väčšiu vodnú nádrž ako Liptovská Mara. Priehrada bola vybudovaná medzi rokmi 1969 až 1975 a pri jej výstavbe bolo zaplavených až 13 obcí. Dodnes možno počas vypustenia priehrady vidieť pozostatky pôvodných obydlí. S rozlohou neuveriteľných 22 kilometrov štvorcových dnes neodmysliteľne patrí k panoráme Liptovskej kotliny. Domácim aj návštevníkom poskytuje možnosti rekreácie pri vode, rybolov a širokú škálu vodných športov. Stačí si požičať paddleboard alebo čln a vydať sa na plavbu. 

zdroj: Marian Ligda/www.unsplash.com

Demänovský jaskynný systém

Demänovský jaskynný systém je v súčasnosti najdlhšou speleologicky prepojenou krasovou sústavou na Slovensku. Dĺžka doposiaľ zameraných častí je približne 35,2 km. Jaskynný systém vytvorený riečkou Demänovkou na pravej strane Demänovskej doliny v Nízkych Tatrách ponúka aj dve jaskyne sprístupnené verejnosti. Jedná sa o Demänovskú jaskyňu slobody a Demänovskú ľadovú jaskyňu. Obe patria medzi najnavštevovanejšie prírodné atrakcie regiónu, ktoré ročne navštívia tisícky turistov. Druhá menovaná bola známa aj vďaka časti s ľadovými kvapľami a stĺpmi, ktorých však v posledných rokoch vplyvom klimatických zmien ubúda. 

zdroj: www.ssj.sk

História života na liptovskej dedine

Liptov ponúka hneď dva unikátne skanzeny pôvodných obydlí Liptákov – Vlkolínec a Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. V časti Ružomberom – Biely Potok nájdete jednu z najnavštevovanejších slovenských osád Vlkolínec, ktorá je mimoriadnou oázou ľudovej architektúry zapísanej do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Osada, ktorej prvá písomná zmienka pochádza z roku 1376 je jedinou obcou na Slovensku s prerušenou novovýstavbou. V strede osady stoja dva najčastejšie fotografované objekty Vlkolínca – zrubová dvojpodlažná zvonica z roku 1770 stojaca na kamennom podstavci a zrubová studňa z roku 1860. K chráneným objektom osady patrí 45 dreveníc s hospodárskymi dvormi z 18. storočia.

zdroj: TMR

Najväčší slovenský bike park

Najväčší bike park na Slovensku s prevýšením až 960 metrov a 25 kilometrami tratí je len na skok od hotela Ski & Wellness Residence Družba. Zjazdoví cyklisti sa po roztopení posledného snehu premávajú po areáli lyžiarskeho strediska Jasná. Bike park v sebe dokonale využíva prírodné danosti reliéfu a krajiny. Ponúka možnosti pre rozvoj profesionálnych pretekárov, menej skúsených jazdcov, ale aj pre rodiny s deťmi či rekreačných cyklistov. Návštevníci môžu navyše obdivovať nádhernú prírodu Nízkych Tatier. Letná dovolenka na Liptove je skrátka dobrý nápad.

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *