4 historické atrakcie Liptova

Liptov nie je len lyžovanie, horská turistika a vodné športy na najväčšej vodnej nádrži na Slovensku. Región návštevníkom ponúka aj pohľad do histórie. Vybrali sme pre vás 4 atrakcie Liptova v okolí s nádychom minulosti. Všetky pamätihodnosti pritom ponúkajú dychberúce výhľady na okolité hory a možno ich spojiť s pohodovou rodinnou turistikou.

Keltské opevnenie Havránok

Nad priehradným múrom Liptovskej Mary sa približne dva kilometre od obce Bobrovník nachádza archeologická lokalita Havránok. Na kopci s výhľadom na celú liptovskú kotlinu nájdete archeoskanzen keltského sídla z mladšej doby železnej, ktorý patrí k expozíciám Liptovského múzea v Ružomberku. 

(Foto: slovakia.travel)

Na tomto mieste bolo objavené opevnenie keltského kmeňa Kotínov s druidskou spätyňou, obetnou šachtou a oltárom z prvého storočia pred našim letopočtom. V 12. až 15. storočí tu stála slovanská osada s dreveným hrádkom, obytnou vežou a opevnením. Neskôr tiež murovaný kostolík. 

Dnes je Havránok miestom rôznych kultúrnych podujatí s ukážkou šermiarskych súbojov či scénkami remeselných činností a náboženských obradov Keltov. Celý areál je národnou kultúrnou pamiatkou. 

Múzeum liptovskej dediny

Neďaleko obce Pribylina sa nachádza unikátny skanzen liptovskej dediny, ktorý vznikol počas výstavby vodnej priehrady Liptovská Mara. Dedinu tvoria domy zo obcí, ktoré sa dnes už nachádzajú pod vodnou hladinou a z oblasti horného, ale aj dolného Liptova. 

(Foto: www.skanzenpribylina.sk)

Okrem drevenej ľudovej architektúry zhmotnenej do roľníckych a remeselníckych domov, kováčskej vyhne, požiarnej zbrojnice či zvonice má múzeum aj vlastnú zooexpozíciu. Deti si prídu na svoje pri prezentácii chovu domácich zvierat či hucutských koní, ktoré je možné pre návštevníkov aj osedlať. 

Liptovský hrad

Turistami menej navštevovaný a neprávom opomínaný je aj Liptovský hrad, ktorého ruiny nájdete na vrchu Sestrč v Chočských vrchoch. Hrad bol s nadmorskou výškou 1000 metrov nad morom najvyššie položených hradom na Slovensku. 

(Foto: slovakia.travel)

K hradu vedie turistická cesta z dediny Kalameny, ktoré sa pýšia voľne prístupným termálnym prameňom. Tem patrí medzi obľúbené turisticko-rekreačné atrakcie. Túru k zrúcanine hradu a späť, ktorého prvú písomnú zmienku datujeme až do roku 1226, zvládnete do dvoch hodín, s menšími deťmi do troch. Odmenou vám budú opäť výhľady na celý Liptov. 

Mlyny Oblazy v Kvačianskej doline

Spolu s Demänovskou a Žiarskou dolinou patrí Kvačianska dolina medzi tie najobľúbenejšie a turistami najvyhľadávanejšie lokality Liptova. Nie je to len kvôli nádhernej prírode, ale aj vďaka dvom dreveným mlynom v lokalite Oblazy. Táto historická stavba bola postavená v prvej polovici 19. storočia pri obchodnej ceste spájajúcej Liptov a Oravu so susedným Poľskom.

Mlyny sú magickým miestom, ktoré vás očarí svojou jedinečnou atmosférou. Počas prehliadky sa budete cítiť akoby v tomto kúte Liptova na chvíľu zastal čas. Oblazy sú dostupné z Kvačianskej, ale aj Prosieckej doliny. Skúsenejší turisti si môžu naplánovať ich prechod cez Veľké Borové, ktorý pozostáva aj z niekoľkých rebríkov a technických úsekov, ktoré však zvládnu aj väčšie deti.

 

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *