Krásy slovenského podzemia – jaskyne Liptova

Medzi unikátne prírodné krásy Slovenska a turistické ťaháky patrí aj naše podzemie a rozsiahly jaskynný systém. Podľa štatistík má naša malá krajina viac ako 7500 objavených jaskýň, pričom skutočné číslo môže byť ešte omnoho vyššie. Z tohto obrovského počtu je verejnosti sprístupnených asi 20 jaskýň. V tomto článku sa bližšie pozrieme na niekoľko z nich, ktoré sú dostupné aj z hotela Ski & Wellness Residence Družba.

Unikátne slovenské jaskyne

Jaskyne Slovenského krasu a Dobšinská ľadová jaskyňa sú zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jedinou svojho druhu je zas Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorá je zdobená kryštálmi aragonitu sformovanému do podoby krehkých útvarov pripomínajúcich morské koraly a do tvarov snehovo bielych stromčekov. V Domici je zas najväčšia jaskyňa Slovenského krasu, kde môžete zažiť plavbu loďkou podzemnou riekou. Jaskyňa je navyše aj podzemnou hranicou s Maďarskom. 

Štyri sprístupnené jaskyne Liptova

Unikátne a nemenej atraktívne zážitky v podzemí nájdete aj priamo na Liptove a to vo výbornej dostupnosti od hotela. V Demänovskej doline sú to hneď dve – Demänovská jaskyňa Slobody a Demänovská ľadová jaskyňa. V neďalekej Jánskej doline nájdete ešte jednu turisticky sprístupnenú jaskyňu v Nízkych Tatrách – Stanišovskú jaskyňu. Aby toho nebolo málo, najnavštevovanejšou prírodnou zaujímavosťou Horného Liptova je Važecká jaskyňa, ktorá leží na okraji obce Važec. Važecká jaskyňa patrí medzi najznámejšie európske paleontologické lokality s nálezmi kostí medveďa jaskynného.

Zdroj: Slovakia.travel

Dostupnosť z hotela

Ak sa pozrieme na dostupnosť od hotela Ski & Wellness Residence Družba, najdostupnejšími a prístupnými aj hromadnou dopravou sú jaskyne Demänovskej doliny. K Ľadovke je to približne 7 kilometrov (11 minút autom), k Demänovskej jaskyni Slobody len 5 kilometrov (8 minút autom). K Stanišovskej jaskyni sa dostanete autom za približne pol hodinu, pričom celková vzdialenosť je 26 kilometrov. Važecká jaskyňa je najďalej. 47 kilometrov by ste však mali zdolať do 45 minút, keďže časť cesty vedie diaľnicou smerom na Poprad.

Zdroj: Tatry.sk

Demänovská jaskyňa Slobody

Demänovská jaskyňa Slovenska je najnavštevovanejšou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku. Svojich návštevníkov očaruje bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, podzemnými jazierkami s dokonale priezračnou vodou, ale aj podzemným tokom riečky Demänovka. Tradičný okruh má dĺžku 1 150 m a prevýšenie 86 m. Na trase je 913 schodov. Dlhý okruh má dĺžku 2 150 m, rovnaké prevýšenie a 1 118 schodov. Dĺžka trvania prehliadky tradičného okruhu je asi 60 min, pri veľkom okruhu približne 100 min.

Zdroj: Wikipedia.org

Demänovská ľadová jaskyňa

Táto jaskyňa je známa predovšetkým vďaka výskytu trvalej ľadovej výzdoby a obrovskými podzemnými priestormi a dómami. Vplyvom globálneho otepľovania však dochádza k úbytku ľadu a letné úbytky sú dlhodobo vyššie ako zimné prírastky. Aktuálne je ľadová výplň najmenšia za posledných približne 70 rokov. Prehliadkový okruh má dĺžku 650 m a prevýšenie 48 m, návštevníci v jaskyni prejdú 800 m. Vchod a východ sú v rovnakej nadmorskej výške, vzdialenosť medzi nimi je iba 40 m. Pobyt v jaskyni trvá asi 45 min. 

Malá Stanišovská jaskyňa

Stanišovská jaskyňa neohromuje bohatou krasovou výzdobou, je však atraktívnou turistickou atrakciou Liptova aj vďaka forme prehliadky s čelovkou, ktorú dostane každý účastník. Dĺžka jaskyne je 871 metrov, pričom sprístupnených je 177 metrov. Počas prehliadky návštevník prejde viac ako 400 metrov a v jaskyni sa zdrží od 45 do 60 minút.

Zdroj: Visitliptov.sk

Važecká jaskyňa

Jaskyňa s prehliadkovou trasou 235 metrov a 88 schodmi prejde účastník za približne 25 minút. Počas pobytu v podzemí ho však ohromí snehobiela sintrová výzdoba, jazierka a pozostatky jaskynného medveďa, ktorý bol omnoho mohutnejší a ťažší ako dnešný medveď hnedý. Kosti tejto pravekej šelmy môžu návštevníci spolu s maketou vidieť v naplaveninách jaskynnej chodby zvanej Kostnica.

 

 

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *