Nízke Tatry a naše 4 tipy na turistiku

Národný park Nízke Tatry s rozlohou viac ako 720 kilometrov štvorcových je najväčším národným parkom na Slovensku. NAPANT je poprepletaný 840 kilometrami turistických trás a na jeho ploche nájdete až 69 rôznych vrcholov. Vybrali sme si pre vás niekoľko jednoduchých, ale aj náročnejších peších výletov, ktoré možno absolvovať počas pobytu na hoteli Ski & Wellness Residence Družba. 

Vrbické pleso

Ideálnou prechádzkou je okolie Vrbického plesa, ktoré sa nachádza len pár minút od hotela. Na transport nepotrebujete ani auto. Pešiu túru môžete začať priamo od dverí recepcie. V prípade, že chcete na výlet zobrať aj malé deti, odporúčame túru začať od úrovne morénového jazera. 

Vrbické pleso je najväčším prirodzeným jazerom v Nízkych Tatrách s dĺžkou približne 115 metrov a hĺbkou až 8 metrov. Okolo plesa vedie okružný chodník označený žltou a neskôr modrou farbou. Pešia turistika začína pri rozcestníku Jasná, Biela Púť, na konci Demänovskej doliny. Celý okruh vám zaberie maximálne hodinu. Po ceste si môžete oddýchnuť na lavičkách a vychutnávať si výhľad na hrebeň Nízkych Tatier. 

Siná

Výstup na Sinú nie je jednoduchou prechádzkou, ale nepatrí ani k náročným vysokohorským výstupom. Siná s nadmorskou výškou 1560 metrov je pre mnohých jedným z najkrajších vrcholov západnej časti Nízkych Tatier s dychberúcim výhľadom na celú Liptovskú kotlinu. 

Túru na tento menej známy vrchol možno začať od autobusovej zastávky Demänovská Dolina, Jaskyňa Slobody. Z hotela sa na toto miesto môžete pohodlne zviesť autom alebo využiť pravidelné autobusové linky. Od rázcestia Repiská vedie žltá značka až do Sedla Sinej. Čaká vás strmé stúpanie a úzke chodníky sprevádzané serpentínami. Celá túra aj s návratom späť po rovnakej trase trvá od štyroch do piatich hodín.

Chopok

Aké by to boli odporúčania, keby sme nespomenuli najznámejší kopec v oblasti, ktorý láka počas zimy tisíce nadšených lyžiarov a snowboardistov. Chopok je druhým najvyšším vrcholom Nízkych Tatier s vynikajúcou infraštruktúrou a dostupnosťou. Výstup naň môžete zahájiť priamo spred hotela a samotná cesta hore by vám mala trvať približne dve hodiny. Záleží len od vašej kondície a ako rýchlo zvládnete prekonávať náročné výškové metre. 

Od hotela sa stačí držať na zjazdovke Biela púť a pokračovať hore vyznačenou cestou. Na tejto túre nie je ako zablúdiť. V prípade, že plánujete výstup absolvovať s deťmi, môžete sa pod vrchol pohodlne vyviesť lanovkou a z výstupnej stanice Chopok absolvovať posledné metre k skalnatému vrcholu pešo. Ak ste pravidelný zimný návštevník, určite oceníte aj jedinečnosť letnej scenérie.

Ďumbier

Z Chopku môžete plynule pokračovať na najvyšší vrchol Nízkych Tatier. Po červenej turistickej značke vedie hrebeňová cesta popri Kamennej chate, cez Demänovské sedlo a Krúpovskú hoľu až na Ďumbier s nadmorskou výškou 2043 metrov. Cesta tam aj späť z Chopku zvládnete do štyroch hodín a vďaka charakteru hrebeňovej cesty dovidíte na všetky pohoria stredného a severného Slovenska.

Kondične dobre vybavení turisti môžu stúpanie zahájiť spred hotela a absolvovať za deň Chopok aj Ďumbier. Pre neskúsených turistov odporúčame vyviezť sa lanovkou na Chopok a absolvovať pochod hrebeňom zvlášť. Nech sa rozhodnete akokoľvek, nezabudnite vyraziť skoro ráno, pribaľte si dostatok tekutín a pripravte sa na premenlivosť počasia a možné nepriaznivé poveternostné podmienky na hrebeni. Nízke Tatry sú aj počas leta charakteristické rýchlou zmenou počasia.

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *