Sauna a jej účinky na organizmus

Poznáte blahodárne účinky saunovania na ľudské zdravie? Sauna prečistí myseľ, telo, posilní obranyschopnosť a pôsobí relaxačne po náročnom dni v práci či športovom výkone. Terapiu teplom využívali už naši predkovia a okrem liečivých účinkov mala v mnohých kultúrach až rituálny charakter. 

Detox organizmu

Sauna má nesporné očistné účinky a podporuje vylučovanie toxínov a škodlivých látok z tela. Počas potenia sa z tela vyplavujú nežiadúce látky a dochádza k prekrveniu pokožky a svalstva. Zrýchľuje sa tiež vylučovanie hormónov, vďaka čomu dochádza k uvoľneniu stiahnutého svalstva a kĺbov a prečisteniu dýchacích ciest. Podľa viacerých štúdií sa za približne 30 minútové saunovanie vylúči toľko odpadu, koľko naše obličky bežne spracujú za 24 hodín. 

Termoregulácia

Terapia teplom trénuje schopnosť organizmu regulovať telesnú teplotu. Pobyt v saune výrazne posilňuje funkciu termosenzitívnych neurónov a zefektívňuje fungovanie termoregulačných centier v mozgu. Tie následne dokážu lepšie riadiť prechod medzi vysokými a nízkymi teplotami. Táto funkcia je prospešná predovšetkým počas jesene a zimy pri prechodoch z vykúrených priestorov do sychravého počasia a späť.

Posilňuje obranyschopnosť

Okrem zlepšenia termoregulácie pôsobí sauna pozitívne na našu imunitu aj z iného uhla. Pravidelné saunovanie podporuje tvorbu bielych krviniek, ktoré sú dôležitou ochrannou bariéru tela pred ochorením. Pobyt v saune môže zlepšiť celkovú odolnosť organizmu pred vírusmi a baktériami a minimalizovať tak riziko prechladnutia, chrípky alebo nádchy.

Srdce a dýchací systém

Podľa výskumov kardiológa Jariho Laukkanena má striedanie teploty v saune podobný efekt ako intenzívny pohybový tréning. Navyše pohodlne, v polohe ležmo či v sede, bez ďalšej záťaže a s plne okysličeným organizmom. Ide tak o ideálne podmienky na precvičenie správnej funkcie srdca. Rovnako je to aj s dýchacou sústavou. Viaceré štúdie potvrdili, že pravidelné saunovanie môže slúžiť ako prevencia pred množstvom chronických respiračných ochorení. 

Horúci vzduch otvára dýchacie cesty, zvyšuje prietok vzduchu a zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc. Zlepšuje dýchanie a uľavuje od respiračných problémov, ale aj chronických ochorení pľúc. V prípade závažných dýchacích problémov alebo ochorení srdca sa však pred saunou radšej poraďte so svojim lekárom. Pomôže vám nastaviť správnu frekvenciu aj intenzita saunovania a odporúčí, či je sauna vo vašom prípade vhodná.

Blahodárne účinky na ľudskú psychiku

V keltskej kultúre bola primitívna forma sauny miestom náboženských rituálov, v kultúre starého Ríma boli kúpele s parnou saunou miestom diskusií a relaxu. Už starí Rimania chápali, že parný kúpeľ uvoľňuje nielen telo ale aj ducha a diskutéri sú omnoho prístupnejší dialógu.

Pobyt v saune okrem vyššie spomenutých zdravotných benefitov dáva oddýchnuť aj ľudskej psychike. Okrem svalstva si uvoľníte aj myseľ a zrelaxujete hlavu po náročnom dni. Po cykle pobytov v saune spojenom s ochladzovaním by ste nemali vykonávať žiadnu fyzicky ani psychicky náročnú prácu. Doprajte si dokonalý oddych a zostaňte uvoľnení a zrelaxovaní.

Saunový svet v hotelovom wellness

Na hoteli Ski & Wellness Residence Družba nájdete bohatú ponuku rôznych sáun od suchých až po parné. Obľúbenú fínsku saunu, eukalyptovú a bylinkovú saunu s relaxačnými arómami, soľnú saunu, kamilkovú saunu či unikátnu fytosaunu. V adult zóne hotelového wellness máte možnosť vyskúšať liečivé účinky tureckej sauny alebo suchej severskej sauny či sauny Tatranská sila. K dispozícii sú aj tri ochladzovacie bazéniky s rozdielnou teplotou od vlažnej po ľadovú vodu, ktorá je určená skutočným otužilcom.

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *