Liptov s kočíkom

Liptov je rajom horských turistov, lyžiarov a rekreantov. Ponúka však aj množstvo atrakcií pre rodiny s deťmi. Pobyt na čerstvom vzduchu prospieva aj najmenším, preto je dobrý nápad navštíviť Liptov s kočíkom a zažiť atmosféru obľúbenej dovolenkovej destinácie v obklopení hôr. Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov na krátke výlety. 

Prečerpávacia nádrž Čierny Váh

Aj keď je prvé odporúčanie situované pomerne ďaleko od hotela Ski & Wellness Residence Družba, rozhodne stojí za návštevu. Čierny Váh láka úchvatnými výhľadmi na panorámu  Vysokých Tatier a celý horný Liptov. Ide o jedno z najkrajších vyhliadkových miest regiónu a atraktívny turistický cieľ. 

Vodné dielo pozostáva z dvoch nádrží. Horná nádrž, ktorá je našim cieľom stojí v nadmorskej výške 1160 metrov nad morom na krasovej plošine Vyšné Sokoly. Spodná nádrž je v nadmorskej výške 733 m.n.m. Voda sa prečerpáva zo spodnej nádrže podzemnými prívodmi, ktoré prechádzajú turbínami. Vodná elektráreň Čierny Váh je najväčšou prečerpávacou vodnou elektrárňou na Slovensku a našou najväčšou vodnou elektrárňou vôbec. 

Horná nádrž je taktiež obľúbeným cieľom cyklistov, ktorí radi zdolávajú ostré prevýšenia. Na prechádzku s kočíkom po jej obvode sa môžete pohodlne vyviesť autom. Čakajú vás nádherné výhľady a prechádzka po dobre udržiavanej asfaltovej ceste. 

(zdroj: Marian Ligda/unsplash.com)

Háj Nicovô nad mestom

Priamo nad mestom Liptovský Mikuláš sa nachádza obľúbený vyhliadkový bod Háj Nicovô. Háj poskytuje kruhový výhľad na okolité hory. Na severozápade sú to Vysoké Tatry s dominantou Kriváňa, nadväzujúce Západné Tatry a panoramatický výhľad uzatvárajú Chočské vrchy. Pri pohľade na juh uvidíte Nízke Tatry so strediskom Jasná, pričom na západe vytŕča aj časť Veľkej Fatry. Pri pohľade dole máte celé mesto ako na dlani a dominantná je aj vodná nádrž Liptovská Mara s okolitými dedinami. 

Háj Nicovô nie je iba vyhliadkovým bodom, ale aj pietnym miestom s pamätníkom a vojenským cintorínom padlých vojakov druhej svetovej vojny. “Práve na mieste tohto pietneho areálu sa koncom 2.svetovej vojny odohrávali jedny z najťažších a najdlhších bojov,” píše oficiálna stránka mesta. Okrem pietnej pamiatky je Háj Nicovô jedným zo športových areálov mesta. Nájdete tu workoutové ihrisko a bežecké trasy pomenované po liptovských olympionikoch – Petre Vlhovej a Michalovi Martikánovi.

Rodiny s malými deťmi môžu parkovať priamo pri pamätníku, poprechádzať sa s kočíkom po okolí a vychutnávať si výhľady. Pri nepriaznivom počasí možno dokonca využiť krytý altánok situovaný na mesto. 

(zdroj:mikulas.sk)

Kostol Panny Márie pri Liptovskej Mare

Naše posledné odporúčanie nepôjde do vysokých nadmorských výšok, ale presunieme sa k Liptovskej Mare. Konkrétne medzi obce Bobrovník a Vlachy. Na tomto mieste sa nachádza unikátny gotický kostol z 13. storočia. Respektíve jeho veža a pôdorys pôvodnej stavby. Podľa oficiálnej stránky mesta Ružomberok bol kostol v stredoveku jedným z najvýznamnejších na Liptove a po vzniku Liptovskej župy sa práve na tomto mieste konali župné zasadnutia. Dnes je okolie kostolíka atraktívne vďaka fotogenickej scenérii a výhľadom. V jeho bezprostrednej vzdialenosti je parkovisko a je aj výstupným bodom na strmú cestu k jedinečnej archeologickej lokalite – keltskému hradisku Havránok. 

(zdroj: visitliptov.sk)

Rodiny s malými deťmi sa môžu poprechádzať po okolí a k dispozícii je aj časť priehradného múru vodnej nádrže, ktorá sa lomí práve v tejto oblasti. Výstup s kočíkom k hradisku strmou cestou nedoporučujeme, ale športovo naladení rodičia s terénnymi kočíkmi môžu dôjsť aj tam a kochať sa ďalším dychberúcim výhľadom. 

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *