Relaxačné procedúry a masáže

Ako si vybrať správnu masáž, ako jednotlivé procedúry prebiehajú a aké zdravotné benefity prinášajú, vám povie náš skúsený masér Július Siegel. Viac o exotickej japonskej masáži, čokoládových zábaloch, bankovaní, ale aj detskej masáži či procedúrach pre tehotné ženy sa dočítate v článku.
Ktoré masáže z bohatej ponuky hotela Ski&Wellness Residence Družba sú najobľúbenejšie a prečo? 
Medzi najvyhľadávanejšie procedúry patria okrem tradične preferovanej klasickej masáže aj indická masáž hlavy či telové ošetrenie 4 seasons. Nakoľko sa jedná o relaxačné procedúry, hostia si pri nich doprajú oddych pre telo i myseľ pri tónoch príjemnej hudby a vôňach esenciálnych olejov.
Stáva sa, že príde klient so záujmom o masáž a nevie, ktorá procedúra je pre neho vhodná? Ako v tomto prípade postupujete? 
O výbere tej pravej procedúry pre každého hosťa rozhoduje viacero aspektov. Mnohí klienti vyhľadávajú najmä relaxačné procedúry ako súčasť ich oddychového programu. Iní sú športovo založení a potrebujú masáž ako súčasť regenerácie po výkone. Napokon máme hostí so zdravotnými problémami, ktorým procedúry zmiernia ich ťažkosti. S každým hosťom vedieme pred objednaním procedúry rozhovor, kde zistíme jeho potreby, predstavy i kontraindikácie. Následne vyberieme procedúru, ktorá bude najvhodnejšia.
Podľa akého kľúča by sme si mali vyberať masáže a ďalšie procedúry? 
Veľká časť našich hostí je v oblasti wellness procedúr skúsená a prichádza s konkrétnou predstavou. Ak hosť nie je pravidelným návštevníkom wellness salónov, veľmi radi mu s výberom vhodnej procedúry pomôžu naši kvalifikovaní kolegovia z hotelového Wellness.
Akým spôsobom prebieha proces rezervácie masáže alebo inej wellness procedúry? Je potrebné urobiť rezerváciu ešte pred pobytom? 
Wellness procedúry si môžu naši hoteloví hostia objednať ihneď pri rezervácii pobytu mailom ako aj priamo na hoteli počas pobytu na wellness recepcii. 
Ako dlho pracujete v tomto odvetví, čo vám táto práca dala a ako funguje systém vzdelávania a zdokonaľovania? 
Nakoľko som bol v mladosti aktívnym športovcom, patrili masáže ku môjmu každodennému životu. Po ukončení aktívnej činnosti som sa stal masérom našej futbalovej reprezentácie. Okrem neustáleho vzdelávania som sa mnohým technikám priučil aj v zahraničí.  Pravidelné účasti na školeniach a seminároch sú súčasťou našej práce.
V ponuke sú aj exotické procedúry ako indická ajurvédska masáž. Čo je ajurvéda a ako táto masáž prebieha?
Ajurvéda je tradičnou indickou technikou založenou na harmonizácii tela a mysle. Na živote, ktorý je v súlade s prírodnými zákonmi a biorytmami. Ajurvédska masáž pracuje na fyzickej aj mentálnej úrovni. Poskytuje životodárnú energiu, ktorá pomáha telesným systémom k regenerácii a omladeniu. Využíva esenciálne oleje, ktoré majú pozitívne účinky na pokožku a nervové bunky. Oleje majú vyživovací a čistiaci účinok na kožu, tkanivo a kĺby. Zohrievajú sa na telesnú teplotu, pretože vtedy ich pokožka najlepšie absorbuje.
Ďalšou exotickou masážou je procedúra s bylinnými mešcami.
Masáž spočíva v prikladaní teplých bylinkových mešcov naplnených špeciálnou zmesou aromatických bylín a olejov na telo. Mešce sa naparujú a následne aplikujú na pokožku. Naparovaním sa dosiahne aktivácia účinných zložiek byliniek a olejov v bavlnenom obale. Presne smerovanými tlakmi maséra dochádza k výmene energie a nastoleniu rovnováhy v tele. Masáž tlakových bodov odstraňuje blokády, obnovuje zdravie a psychickú pohodu, pomáha pri bolestiach hlavy a migrénach, upokojuje nervový systém. Pokožka sa prekrvuje, zmenšuje sa napätie a bolesti vo svaloch, spriechodňuje sa tok energie v meridiánoch.
V zozname procedúr upúta aj celotelové ošetrenie Hanakasumi. V čom spočívajú princípy tento procedúry?
Vychádza z japonských tradičných rituálov, ktorých základom sú kúpele pre očistu tela i duše. Procedúra je vhodná pre ženy i mužov. Hodí sa hlavne pre klientov, ktorí sa sťažujú na celkovú fyzickú únavu, pocity ťažkých nôh a stres. Na začiatku rituálu je urobená ľahká manuálna masáž cez osušku pre celkové uvoľnenie svalstva a napätia tela. Následne sa nanáša teplý peeling na celé telo a nechá sa pôsobiť 10 minút. Zatiaľ čo peeling pôsobí, uvoľníte sa pri relaxačnej masáži nôh na bázi  reflexologie, ktorá harmonizuje energetické toky, stimuluje cirkuláciu krvi a životnú energiu. Po odstránení peelingu, nasleduje masáž celého tela a záverečná masáž chrbta cez osušku, ktorá vás navráti do stavu čistej harmónie tela i duše.
V ponuke sú aj masáže pre tehotné ženy. Aký je rozdiel medzi bežnou masážou?
Najväčší rozdiel oproti iným masážam je v tom, že nie sú určené na rýchlu detoxikáciu. Dôvodom je, že unikajúce toxíny môžu mať nepriaznivý vplyv na vývoj plodu. Namiesto toho je cieľom upokojenie, príjemné uvoľnenie, fyzické a psychické dobitie.
A čo detské masáže?
Je to jemná masáž, ktorá prispieva k harmonizácií detského organizmu, ovplyvňuje svalstvo a tým správne držanie tela, podporuje tok krvi a lymfy, stimuluje pokožku a jednotlivé nervové zakončenia, napomáha prúdeniu energie v tele, zvyšuje obranyschopnosť organizmu.
Medzi wellness procedúrami je aj populárne bankovanie. Ako táto procedúra prebieha a aké sú zdravotné benefity tejto metódy? 
Touto metódou rozumieme prikladanie sklenených nádobiek s nahriatym vzduchom. V nich sa ochladzovaním vytvorí podtlak, ktorý spôsobí ich prisatie na pokožku. Je to metóda veľmi stará, známa už v staroveku a používaná nielen k uvoľňovaniu bolesti pohybového aparátu, ale aj k mierneniu vnútorných potiaží. Banky pôsobia tak fyzikálne, reflexne, ale aj metabolicky tým, že ovplyvňujú pochody látkovej výmeny v priľahlom okolí a v neposlednej rade aj stimulujú imunitu organizmu. Taktiež ovplyvňujú procesy aj na miestach vzdialených od aplikácie.
Čo sa odohráva v tkanive pri priložení banky?
Podtlak vtiahne časť kože aj podkožia do banky, tým sa prekrvia a okysličia kritické body a odplavia sa škodliviny. Kritické miesto sa rýchlejšie regeneruje a zotavuje.
Obľúbené sú aj rôzne zábalové masáže. V ponuke je napríklad čokoládová masáž.
Čokoládová masáž je veľmi príjemný rituál a radí sa k tým najluxusnejším procedúram a masážam vôbec. Pri čokoládovej masáži sa telo detoxikuje, uvoľňujú sa z neho nečistoty a najmä sa navodzuje pocit hlbokej relaxácie, pri ktorej sa z tela odstraňuje napätie a stres. Vôňa čokolády zas stimuluje tvorbu endorfínov – hormónov šťastia, ktoré znásobujú pocit dokonalej pohody a dobrej nálady.
Ako táto masáž prebieha?
Masáž väčšinou pozostáva z troch fáz. Peelingu, masáže a samotného čokoládového zábalu. Pri kokosovom, či kávovom peelingu sa z pokožky odstraňujú odumreté bunky a pokožka sa pripravuje na masáž. Nasleduje pomalá masáž čokoládou, ktorá má byť jemná, sprevádzaná ľahkými dotykmi, pri ktorej sa masírujú krk, ramená, chrbát, alebo celé telo. Po nej sa aplikuje príjemne teplá čokoláda formou zábalu. Pri problémoch s kŕčovými žilami sa nohy vynechávajú. Niekedy sa robí aj celotelový zábal, alebo podľa želania klienta sa zábal prevádza len na určité telové partie, napríklad dekolt a tvár. Táto luxusná masáž je vhodná najmä pre dámy, pre svoje pozitívne účinky na pleť. Koža je po masáži krásne jemná, svieža a hodvábne hebká. Okrem toho vám po masáži bude celý deň nádherne voňať pokožka a vy sa budete cítiť ako znovuzrodený.
Ďalšou zábalovou masážou je parafínová masáž. Pre koho je určená?
Jednorázový parafínový zábal „ParaffinWax“ pomáha pri depresiách. Pomáha zbaviť sa napätia a stresu. Rovnomerným pôsobením tepla dochádza pri topení k výraznému vstrebávaniu účinných látok do hlbokých vrstiev tkaniva. Všeobecné účinky pozitívnej termoterapie prostredníctvom plátov sú najmä hyperémia, zvýšenie priechodnosti kapilár, zníženie svalového tonusu, výrazná svalová relaxácia. 
A čo zábaly z bahna? Tento druh masáže je Slovákom o niečo známejší.
 Blahodárne účinky bahna z Mŕtveho mora sú priaznivé na zdravie a krásu. Jeho účinky sú známe už stáročia. Bahno z Mŕtveho mora má unikátne zloženie živca, kremeňa, kalcitu, brómu, magnézia, sodíka a chlóru, vďaka ktorým je veľmi bohaté na íl, soli a minerály. Bahno má veľkú absorpčnú schopnosť, vďaka tejto schopnosti absorbuje všetku špinu, odumretú kožu a sekréty potu. Pokožka absorbuje z bahna rôzne minerály, ktoré sú priaznivé na aktivitu buniek. Bahno z Mŕtveho mora má schopnosť absorbovať a konzervovať teplo. Tento efekt na časti tela, na ktorej bol urobený zábal, zlepšuje cirkuláciu krvi, zmierňuje napätie v kĺboch a uvoľňuje svaly, urýchľuje vstrebávanie chronických zápalových infiltrátov, zmäkčuje väzivo, uvoľňuje kostrové svalstvo i hladkú svalovinu vnútorných orgánov. Pôsobí na zvýšenie protizápalovej aktivity a imunitných procesov v organizme, zabraňuje degradácii elastínu a kolagénu, čím zlepšuje funkciu chrupavky, spojivových tkanív a kĺbovej pohyblivosti.  
Má bahenný zábal aj ďalšie benefity?
Bahenný zábal detoxikuje, prekrvuje, vypína, zmierňuje bolesti, lieči zápaly, udržuje pokožku mladú a sviežu, omladzuje starnúcu pokožku, podporuje látkovú výmenu, zlepšuje svalovú činnosť, uvoľňuje stuhnuté svaly, zmierňuje bolesť a navracia pohyblivosť pohybovému aparátu.
Ďakujeme za rozhovor.
Július Siegel
Profesionálny masér Ski & Wellness Residence Družba

 

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *