Detská lyžiarska výstroj

Odporúčaný detský vek na začiatok lyžovania je približne 3 roky. Záleží však od fyzického a psychického vývinu dieťaťa. Pred prvou lekciou je potrebné zhodnotiť motoriku, schopnosť porozumieť ovládaniu lyží či nasledovaniu inštrukcií učiteľa.

Kedy začať s prvou lekciou?

Niektoré deti sú zrelé na svah už oveľa skôr, iné zas potrebujú viac času. Pre obe skupiny by však malo ísť viac o hru a prispôsobenie sa pohybu po šmykľavom snehu, než o lekciu, ktorú dostanú dospelí lyžiari s komplikovaným opisom metodiky a zapojených svalov. Dieťa preto netreba nikdy nútiť a zahlcovať zbytočnými informáciami.

Skúsení inštruktori už vedia, čo majú robiť a aké hry a cvičenia zvoliť, aby sa malí zverenci dostali do tej správnej nálady a nevedomky kopírovali správny postoj a pohyb. Certifikovaných inštruktorov so stovkami odučených lekcií nájdete aj na hoteli Ski & Wellness Residence Družba. Stačí sa informovať o ich dostupnosti pri rezervácii pobytu, na recepcii hotela alebo priamo v lyžiarskej škole.

Základná výstroj

Ak uvažujete o kúpe detskej výstroje, najdôležitejšie sú samotné lyže, lyžiarky a ochranné prvky. Palice sú pre úplných začiatočníkov skôr prekážkou a zbytočným elementom. Pre staršie deti sú už naopak podmienkou. Záleží preto na veku dieťaťa a jeho skúsenostiach. V prípade, že si výstroj požičiavate, personál lyžiarskej požičovne vám ochotne poradí s výberom. Aby ste však mali základnú predstavu, predstavme si princípy, ktorými by sme sa mali riadiť.

Lyže

Najdôležitejším faktorom pri detských lyžiach je ich dĺžka. Pre deti, ktoré sa na lyžiach ešte len učia stáť, by lyže nemali siahať vyššie ako po ramená. Kratšie lyže sú lepšie ovládateľné a deti sa rýchlejšie naučia žiadané základy. Na trhu dnes nájdete aj lyže, ktoré sa pripájajú na bežnú obuv. Tie sú určené pre najmenšie deti a slúžia výhradne na výučbu a prvé kroky na snehu.

Lyžiarska obuv

Keď máte vybrané lyže, je čas na výber lyžiarok. Základnou podmienkou pri detských lyžiarkach je pohodlie. Nekupujete predsa tvrdú lyžiarku pre jazdenie bránok, ale obuv vhodnú na učenie sa a prispôsobovanie sa výstroji. Pri výbere sa nespoliehajte len na spätnú väzbu svojho potomka. Najlepším postupom je vybrať lyžiarku o pol až centimeter väčšiu ako bežná obuv dieťaťa. Vždy ju môžete vyplniť hrubými ponožkami. 

Ochranné prvky

Moderné prilby by mali mať nastaviteľný obvod. Absolútne prvoradá je preto bezpečnosť a pohodlie. Prilba nesmie byť príliš veľká, ani úplne tesná a ideálne je možnosť prichytenia lyžiarskych okuliarov, ktoré deti zvyknú často strácať. Na tie by ste pri výbere výbavy nemali zabudnúť. Chránia detské oči pred agresívnym snehom a vetrom a moderné filtre poskytujú aj lepšiu viditeľnosť terénu a okolia. Detská lyžiarska výstroj sa bez nich nezaobíde. Voliteľným ochranným prvkom je takzvaná korytnačka, ktorá chráni chrbát dieťaťa pred nárazmi. Aj keď sú mladí lyžiari ako z gumy, extra ochrana pred úrazom určite neuškodí.

Palice

Spomenúte palice odporúčame skôr pre pokročilých lyžiarov a väčšie deti. Pri výuke úplných základov sú zbytočným rozptylom a nemajú reálne využitie. Zvážte preto, či ich vaša dcéra alebo syn skutočne potrebuje. Detská lyžiarska výstroj je kompletná aj bez nich. Pri ich výbere platí rovnaké pravidlo ako pre dospelých. Zapychnutím palice do snehu by mala ruka a palica tvoriť pravý uhol. 

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *