Stavanie májov

Stavanie májov je v slovenskej kultúre tradičným symbolom jari a prebúdzania prírody po zimnej nečinnosti. Táto tradícia pochádza z pohanských období, keď sa ľudia snažili zabezpečiť si božiu ochranu a požehnanie pre svoje domovy a plodiny.

Symbolika a tradície

Máje si pred svoje domy ľudia stavali už od 15. storočia a tento zvyk bol rozšírený v celej strednej Európe. Nápadníci stavali máje ovešané pestrofarebnými stuhami pred domy svojich lások ako symbol náklonnosti. Máje sa na dedinách stavali aj ako ochrana pred chorobami a zlými duchmi. Farmárom mal zas pestrofarebný máj priniesť dobrú úrodu. Dnes sa máje stavajú ako súčasť národnej a kultúrnej identity najmä na dedinách a sú súčasťou folklórnych slávností a obyčajov.

zdroj: slovakia.travel
Prípravy

Postup stavania mája má svoj zaužívaný proces v závislosti od regiónu a konkrétnej dedine. Zvyčajne začína výberom vhodného stromu. Najčastejšie sa používa mladý buk alebo smrek, pretože majú dostatočne pevné konáre, aby uniesli váhu zdobenia. Strom sa musí najprv očistiť od kôry, lístia alebo ihličia  a odstránia sa vetvy, ktoré by mohli brániť pri zdobení. Okolo stromu sa vytvorí kruh z ozdobných vencov a stužiek, ktoré sa viažu do podoby slnečných lúčov alebo zvoncov. Na kruh sa pridajú rôzne symboly, ako srdcia, hviezdy, slnko či mesiac, ktoré majú rôzne významy spojené s obnovou prírody, života a víťazstva dobra nad zlom, ktoré symbolizuje koniec zimy. Nasleduje montáž kosáčika, ktorý sa skladá zo zväzkov zelených konárikov a pridáva sa na samotný vrchol stromu. 

Vztyčovanie mája

Máj sa zvyčajne stavia na verejnom priestranstve, v centre dediny alebo pred kostolom. Taktiež do jednotlivých záhrad rodinných domov. Miesto musí byť rovinaté a dostatočne priestranné na vztyčovanie celej konštrukcie. Na mieste sa vykopú jamy, do ktorých sa zasadí drevená konštrukcia, ktorá slúži ako podpera. Samotné vztyčovanie stĺpu je kolektívna činnosť. Máj sa postaví na podperu a prichytí pomocou lán alebo reťazí. Stĺp sa následne narovná a manuálna práca je na konci. Nasledujú slávnostné akcie, hudobno-tanečné vystúpenia a folklórny program. Okrem stavby mája sa v slovenskej kultúre s koncom apríla spájajú aj ďalšie tradičné zvyky, ako sú maškarné sprievody, tancovanie pod májom a spoločenské posedenia. Celá tradícia mája má pre Slovákov veľký kultúrny a sociálny význam a pomáha udržiavať puto s prírodou a s tradíciami predchádzajúcich pokolení.

zdroj: slovakia.travel
Slovenský rekord

Vo všeobecnosti platí, že máj by mal byť dostatočne vysoký a viditeľný pre všetkých, aby symbolizoval silu a vytrvalosť. Dĺžka stĺpu má zvyčajne medzi šiestimi až deviatimi metrami, bežné sú však aj máje nad desať metrov. Každá dedina chce mať svoj máj čo najvyšší, takže dokážeme nájsť aj impozantné konštruckie s dvojnásobnou dĺžkou. Aktuálny dohľadateľný slovenský rekord z roku 2022 drží obec Závod z okresu Malacky. Ich obecný máj z borovice meral neuveriteľných 36 metrov. Ukotvenie stromu dalo poriadne zabrať a dvíhať ho museli hasiči s pomocou žeriavu. Tradičný máj vyrastie aj v Jasnej, v areáli hotela Ski & Wellness Residence Družba.

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *