Snowboarding a jeho história

snowboard_jasna_druzba

Dejiny snowboardingu sa začínajú datovať už v 60. rokoch 20. storočia, keď nadšenci surfovania na vlnách začali skúšať svoje prerobené dosky na snehu. Sherman Popper, inžinier z Michiganu, v roku 1965 spojil dve lyže do jednej dosky s ovládaním pomocou šnúry a vytvoril takzvaný “snurfer”. Tento medzistupeň medzi surfom zo slnečných kalifornských pláži a dnešným snowboardom bol populárny najmä v z 70. a 80. rokoch v USA. Neskôr vznikol tiež snowskate, ktorý pozostával zo skateboardu, ktorý mal namiesto kolies namontovanú krátku lyžu.

Nové technológie a prvý Svetový pohár

Už v 70. rokoch sa začali objavovať prví výrobcovia špeciálnych snowboardov a v 80. rokoch sa ploché dosky začali šíriť po celej zemeguli. Ako snowboarding naberal na popularite, zlepšovali sa aj technológie a organizovanosť nového zimného športu. Prvý Svetový pohár sa konal už v roku 1983 v kalifornskom meste Guerneville.  Pričom už o 15 rokov neskôr bol snowboarding oficiálne zaradený aj do programu Zimných olympijských hier v japonskom Nagane.

 

Na Slovensku až v 80. rokoch

Snowboarding sa na Slovensko dostával len veľmi pomaly. Železná opona do východného bloku nevpúšťala nové trendy a šport, pôvodom zo Spojených štátov, nemal na našich svahoch svoje miesto. Na Slovensko sa tak dostal až v 80. rokoch, keď sa začali objavovať prvé snowboardy na svahoch našich horských stredísk a prví nadšenci začali experimentovať s novou formou zimnej zábavy.

Organizovaný šport na Slovensku

Prvé snahy o organizované podmienky pre snowboarding na Slovensku sa objavili v 90. rokoch. V roku 1997 vznikol Slovenský snowboardový zväz, ktorý sa stal ústredným orgánom pre tento šport na Slovensku. Po založení SSZ začala popularita snowboardingu prudko rásť. Slovenské horské strediská začali investovať do vybudovania snowparkov, ktoré poskytovali ideálne podmienky pre tréning a súťaže. Na Slovensku sa objavili aj prvé snowboardové školy, ktoré pomohli nováčikom získavať základné zručnosti a znalosti.

Prvá medaila zo zimných olympijských hier pre Slovensko

Slovenskí snowboardisti sa postupne začali presadzovať aj na medzinárodnej úrovni. Mnohí z nich sa zúčastnili prestížnych súťaží ako X Games či Olympijské hry. Najvýznamnejším slovenským snowboardistom počas krátkej histórie tohto športu je Radoslav Židek, ktorý dosiahol významné úspechy v disciplíne snowboardcross. Stal sa úplne prvým Slovákom, ktorý si zo Zimných olympijských hier priniesol cenný kov a to striebornú medailu v roku 2006. 

Snowboarding dnes

Aj keď na svahoch v Jasnej stále vidíme viac lyžiarov ako snowboardistov, môžeme hovoriť o zlatej ére tohto športu. Snowboardisti majú rovnaké možnosti ako lyžiari a užiť si môžu aj adrenalín v snowparku pri technických skokoch či nebezpečnú jazdu vo voľnom teréne vo freeridových zónach. Ak si chcete tento šport vyskúšať aj vy, v hoteli Ski & Wellness Residence Družba**** ponúkame služby kvalifikovaných a skúsených inštruktorov, ktorí vám ochotne pomôžu s prvými oblúkmi. Taktiež si môžete požičať kompletnú výstroj v našom obchode, ktorý sa nachádza priamo na zjazdovke Biela púť.

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *