Jasná 2024 a história Svetového pohára v Jasnej

Stredisko Jasná sa opäť stane dejiskom veľkého lyžiarskeho podujatia. Po troch rokoch sa pod Chopok vráti Svetový pohár v Alpskom lyžovaní žien. 20. a 21. januára si zmerajú sily najlepšie svetové lyžiarsky a chýbať nebude ani naša Petra Vlhová. Obhliadnime sa spoločne za veľkými pretekmi, ktoré stredisko hostilo v novom miléniu.

Jasná bola súčasťou pretekov Svetového pohára v rokoch 1979, 1982 a 1984. V prvých dvoch spomínaných rokoch súťažili v rámci Veľkej ceny Demänovských jaskýň o body do celosezónneho seriálu muži, v roku 1984 ženy. Na Slovensku sa preteky SP konali aj vo Vysokých Tatrách v rokoch 1969, 1974, 1980, 1983 a 1986. Neskôr v troch prípadoch, keď mali slovenské strediská pridelené preteky, zaúradovalo počasie a preteky boli zrušené. Jasná 2024 bude tak len tretím pretekom Svetového pohára na Slovensku v novom tisícročí.

Svetový pohár 2016

Svetový pohár žien mal v roku 2016 na programe Jasnú a rozpútal na Slovensko nefalšovaný lyžiarsky ošiaľ. Nebolo sa čomu diviť, Svetový pohár sa na slovenské svahy vrátil po dlhých 30 rokoch. Diváci vytvorili elektrizujúcu atmosféru a organizátori nenechali nič na náhode. V slalome vtedy okrem vychádzajúcej hviezdy Petry Vlhovej štartovala aj Veronika Velez-Zuzulová, Wendy Holdenerová či liptovská rodáčka reprezentujúca Česko – Martina Dubovská. Nechýbala dnes už rekordérka Svetového pohára – Mikaela Shiffrinová.

V pretekoch sme po prvom kole mali v prvej trojke hneď dva horúce želiezka v ohni. V druhom kole napokon vybojovala cenný bronz Zuzulová a Vlhová skončila deviata. Víťazkou sa stala už legendárna Mikaela Shiffrinová, ktorá pretekom dominuje aj dnes. 

Zdroj: sportweb.pravda.sk
Svetový pohár 2021

Do kolotoča Svetového pohára bola Jasná zaradená aj v roku 2021. 6. a 7. marca si ženské pretekárky zmerali svoje sily v technických disciplínach rovnako ako v roku 2016. Na programe bol slalom a obrovský slalom. Pre pandemické opatrenia ostali svahy takmer bez divákov a fanúšikovia fandili najmä pred televíznymi obrazovkami. Slováci mali dôvod na radosť. Petra Vlhová obsadila výborné 2. miesto v sobotňajšom slalome a v nedeľnom obrovskom slalome potvrdila svoju dominanciu a pripísala si triumf. Táto sezóna bola pre Vlhovú jednou z najúspešnejších v jej kariére, vďaka celkovému víťazstvu v bodovacej súťaži a zisku Veľkého krištáľového glóbusu. Nám ostáva už len fandiť, aby Jasná 2024 dopadla pre našu pretakárku rovnako úspešne.

Zdroj: sportnet.sme.sk
Jasná Adrenalín

Ďalším svetovým pretekom, ktorý sa každoročne koná mimo zjazdoviek na ostrých a neupravených svahoch priamo z Chopku je freeridové podujatie Jasná Adrenalín. Pod freeridom rozumieme jazdu voľným neupraveným terénom s rôznymi prírodnými prekážkami, pričom jazdec má viac možností kadiaľ daný terén zísť. Jasná získala v roku 2022 najvyšší možný rating Freeride World Tour Challenger, vďaka čomu sa u nás každoročne stretáva absolútna svetová špička lyžovania vo voľnom teréne.

Zdroj: www.jasnaadrenalin.sk

Na konci zimnej sezóny na základe získaných bodov prví pretekári z každej kategórie postupujú na preteky Freeride World Tour v ďalšej sezóne. Pri bodovaní sa pritom rozhodcovia riadia piatimi kritériami – kontrola pretekára nad lyžami, plynulosť jazdy, prevedenie, počet a dĺžka skokov, štýl jazdy a obtiažnosť línie, ktorou sa jazdec vydá.

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *