Fenomén takzvanej severskej chôdze naberá na popularite aj u nás a chodcov so špeciálnymi palicami stretnete aj na turistických chodníkoch v Nízkych Tatrách. Nordic walking je účinný spôsob ako spaľovať kalórie, udržať si kondíciu a užiť si chvíle v prírode s rodinou alebo partiou priateľov.

Pôvod v bežeckom lyžovaní

Počiatky nordic walkingu možno datovať až do roku 1930, kedy fínski bežeckí lyžiari využívali klasické bežkárske palice počas letnej prípravy. Tento šport sa pre svoju nenáročnosť na výstroj neskôr rozšíril po severnej Európe a neskôr do celého sveta. Severská chôdza je obzvlášť obľúbená v nemecky hovoriacich krajinách, avšak veľkú popularitu má aj v susednom Česku.

Šport pre každého

Nordic Walking je jedným z mála športov, ktorý môže praktizovať takmer každý bez rozdielu veku či úrovne športových zručností. Nezáleží či stúpate na horské vrcholy alebo si užívate prechádzku po rovine. Či máte nad hlavou spaľujúce letné slnko alebo je práve vrchol zimnej sezóny. Svojou jednoduchosťou a finančnou nenáročnosťou je vhodný pre každého milovníka pohybu v prírode.

Počas severskej chôdze s palicami sa používa plynulý pohyb, ktorý zahŕňa výskoky a kroky prirovnateľné k behu. Pri každom kroku sa roztiahnu ramená a pomocou palíc sa posúva telo dopredu. Pri súbežnom pohybe rúk a nôh zapájate až 90 % všetkých svalov ľudského tela. To spôsobuje, že spálite až o 40 % viac kalórií ako pri bežnej chôdzi.

Zlepšuje držanie tela

Nordic walking navyše prispieva k nárastu sily hornej časti tela vrátane ramien, chrbta a hrudníka. Štúdia z roku 2003 preukázala zlepšenie držania tela u ľudí, ktorí sa tomuto športu venujú na pravidelnej báze. Obzvlášť v dnešnej dobe, kedy časť populácie presedí hodiny pred počítačom, je zlepšenie prirodzeného a zdravého držania tela nesmierne dôležité.

Pohyb s palicami môže tiež pomôcť zmierniť nárazové zaťaženie kĺbov. Tento benefit je obzvlášť vítaný pre ľudí s problémovými kolenami, bedrovými kĺbmi či nadváhou. Palice efektívne tlmia nárazy, zlepšujú koordináciu a rovnováhu a celkovo poskytujú dôležitú oporu, ktorú ocenia aj športovci po zranení v procese rehabilitácie. Posledný, ale určite nie zanedbateľný benefit je blahodárny účinok na ľudskú psychiku. Už pol hodina aktívneho pohybu na čerstvom vzduchu dokáže odbúrať nahromadený stres a pôsobí ako balzam na napäté nervy.

Kam na výlet z hotela

Počas pobytu v hoteli Ski & Wellness Residence Družba**** máte takmer neobmedzené možnosti na praktizovanie tejto outdoorovej aktivity. Nordic walking môže byť ideálny spôsob ako objavovať krásy prírody Národného parku Nízke Tatry a zákutia jednej z najobľúbenejších dolín Slovensku – Demänovskej doliny. Môžete sa vydať na prechádzku okolo Vrbického plesa, ktoré je len pár stoviek metrov od vašej hotelovej izby alebo sa vybrať až na Chopok, prípadne Ďumbier, na ktorý vedie hrebeňová trasa aj z vrcholu lyžiarskeho strediska.

Medzi obľúbené výlety patrí aj prechádzka Demänovským sedlom a Širokou dolinou, či túra z Chopku do sedla Poľany. Pre náročnejších sa núka aj menej známy Chabenec s pretiahnutým vrcholovým hrebeňom, od ktorého je to na skok do útulne Ďurková.

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *