Pravoslávne Vianoce

pravoslavne-vianoce

Pravoslávne Vianoce sa oslavujú na počesť narodenia Ježiša Krista a sú jedným z najvýznamnejších kresťanských sviatkov. Tieto Vianoce sa oslavujú najmä vo východných krajinách, a to v Jeruzaleme, Rusku, na Ukrajine, v Poľsku, Srbsku, Gruzínsku a iných krajinách, ale tiež aj na Slovensku. Deň osláv najčastejšie pripadá na 7. januára podľa pravoslávneho kalendára, ktorý je od západného kalendára posunutý o 13 dní. Napriek tomu, že sa oslavujú v inom termíne ako Vianoce oslavované na Západe, mnoho tradícií a zvykov je podobných.

Viac ako 300 miliónov veriacich

Pôvod pravoslávnych Vianoc sa datuje až do 4. storočia po narodení Krista, kedy sa začali v cirkvi sláviť sviatky narodenia Ježiša. Oslavy sa začali rozširovať po celom Rímskom impériu a postupne sa rozšírili aj do pravoslávnych krajín na Východe. Podľa údajov Svetovej rady cirkví v roku 2020 oslavovalo pravoslávne Vianoce asi 300 miliónov ľudí na celom svete. 

Pravoslávne Vianoce sú hlavne oslavované v pravoslávnych krajinách ako Rusko, Grécko, Srbsko, Bulharsko, Ukrajina a v niektorých krajinách na Blízkom východe. Taktiež v krajinách s menšinovou pravoslávnou populáciou, ako napríklad v Rumunsku, na Cypruse a v niektorých krajinách v Južnej a Strednej Amerike.

50 000 veriacich na Slovensku

Podľa údajov Štatistického úradu SR v roku 2021 pravoslávnu vieru vyznávalo viac ako 50 000 Slovákov. V našej krajine je toto náboženstvo spojené najmä s početnou rusínskou menšinou. Pravoslávia sa dnes koncentruje najmä v regiónoch severovýchodného Slovenska. Komunity však žijú aj v Bratislave, Trnave, Košiciach či v Komárne. Predovšetkým v mestách sa pravoslávne Vianoce oslavujú takpovediac, dvakrát. Najprv si veriaci užijú tradičné kresťanské Vianoce a následne časť z nich slávy aj tie pravoslávne s rodičmi a starými rodičmi na dedinách.

40 dní pôstu

Tradičné pravoslávne vianočné oslavy zahŕňajú mnoho zvykov a tradícií. Pred samotnými Vianocami sa v pravoslávnych krajinách slávi adventné obdobie, počas ktorého sa veriaci pripravujú na narodenie Krista. Toto obdobie trvá 40 dní a je sprevádzané pôstom a modlitbou. Vianočná večera sa koná po skončení pôstu a je nesmierne bohatá. Po večeri sa ľudia stretávajú v chrámoch, kde sa koná bohoslužba s názvom Veľké povečerie. Rovnako ako katolíci, aj pravoslávni veriaci slávia Vianoce až 3 dni. 

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *