Turistika s deťmi na Liptove

Vyberte sa objavovať krásy Liptova s celou rodinou. Vidieť scénické výhľady nie je privilégiom len pre trénovaných športovcov a skúsených turistov. Vybrali sme pre vás ľahko dostupné a nenáročné trasy, ktoré bez problémov absolvujete aj so svojimi ratolesťami. Turistika s deťmi na Liptove toho ponúka omnoho viac akoby ste čakali.

Havránok a okolie Liptovskej Mary

Jeden z poldňových výletov, ktorý hravo zvládnu aj menšie deti je prechádza na skanzen keltského opevnenia Havránok. Nachádza sa v katastrálnom území obce Liptovská Sielnica, len 2 km južne od obce Bobrovník. Táto archeologická lokalita nad priehradným múrom Liptovskej Mary, najväčšej vodnej nádrže na Slovensku, je národnou kultúrnou pamiatkou.

Zaparkujte svoje auto pri ikonickom bielom kostolíku Panny Márie a vyberte sa do strmého kopca po spevnenej ceste k Havránku. Už pri vystupovaní z auta sa vám ukáže Liptov ako na dlani s panorámou Nízkych aj Západných Tatier a hladinou “Liptovského mora”. Ide o jedno z najikonickejších a najviac fotografovaných miest tejto oblasti. Ku keltskému opeveniu vedia strmá cesta o dĺžke približne 1,2 kilometra a postupne sa vám začne odkrývať výhľad na celý región. Z hore sú tak výhľady ešte velkolepejšie. Kombinácia liptovskej prírody, panorámy okolitých kopcov a skanzenu dávnej civilizácie by sa navyše mal páčiť aj deťom, ktoré sa okrem prechádzky naučia aj niečo o pôvodných obyvateľoch tejto oblasti.

Vrbické pleso

Len na skok od hotela Ski & Wellness Residence Družba je jedno z najkrajších slovenských plies. Vrbické pleso je najväčším prirodzeným jazerom v Nízkych Tatrách s dĺžkou približne 115 metrov a hĺbkou až 8 metrov. Ide o morénové jazero, ktoré vzniklo po ústupe ľadovca zo severných svahov Chopku a oblasti Derešov. Od roku 1975 je prírodnou pamiatkou a platí tu najvyšší stupeň ochrany. Okolo jazera vedie žltý značený chodník a celý okruh vám zaberie približne hodinu. K Vrbickému plesu sa od hotela dostanete pešou chôdzou dole zjazdovkou Biela Púť. Cesta dole kopcom vám zaberie maximálne 15 minút.

Žiarskou dolinou na Žiarsku chatu

Jednou z najnavštevovanejších dolín Západných Tatier je Žiarska, ktorá končí obľúbenou Žiarskou chatou. Na platené parkovisko pred vstupom na turistický chodník vám to z hotela Ski & Wellness Residence Družba bude trvať približne 40 minút autom. Trasa z ústia doliny až ku chate je dlhá 5,2 kilometra a počas plynulého stúpania postupne prekonáte 420 výškových metrov.
Túra vedie po asfaltovej cesta, s možnosťou odbočiť na starú turistickú trasu cez les. Ide o obľúbenú prechádzku pre aktívne rodiny s deťmi, seniorov alebo menej zdatných turistov, či dokonca cyklistov. Počas víkendov môžete stretnúť aj aktívnych rodičov s kočíkmi či turistov, ktorí zo Žiarskej chaty pokračujú ďalej do Žiarskeho sedla a na Baranec. Po ceste si detskí návštevníci prídu na svoje aj vďaka unikátnej Medvedej štôlni, ktorá patrí medzi obľúbené atrakcie s náučným charakterom. Turistika s deťmi na Liptove toho ponúka naozaj mnoho.

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *