Skialp v Jasnej

Skialp v Jasnej sa stáva čoraz obľúbenejšou zimnou aktivitou. Kombinujúc prvky z lyžovania s technológiou horolezeckej výstroje umožňuje pohodlný výstup a bezpečný zostup z terénu. Snúbi v sebe vášeň pre lyžovanie s dobrodružstvom v horách. Objavte s nami štyri obľúbené trasy, ktoré vás zavedú cez panoramatické výhľady, ale aj náročné terény.

Nadšenci, ktorí sa rozhodnú pre túto aktivitu, sa musia vybaviť špeciálnymi lyžami so skialpovým viazaním, protišmykovými pásmi, paličkami a skialpovými topánkami, ktoré poskytuje potrebnú flexibilitu pri chôdzi a zároveň pevnosť pri zostupe. Skialpinisti často využívajú aj lavínové vybavenie, ako sú vyhľadávače, lopaty a sondy a disponujú odbornými znalosťami o lavínovej prevencii a záchrane

Ak si chcete skialp v Jasnej vyskúšať po prvýkrát, v žiadnom prípade nechoďte do neznámych a rizikových oblastí. Prvé krok môžete absolvovať aj na bezpečných svahoch strediska Jasná, kde na okrajoch zjazdovky nájdete vyhradené trasy pre skialpinistov. Bez skúseností alebo skúseného sprievodcu sa mimo zjazdovky rozhodne nepúšťajte. 

Z Lúčok až na Chopok

Táto trasa je určená aj pre začiatočníkov, avšak s dobrou kondíciou a dostatočnými skúsenosťami so zjazdom po náročnej čiernej zjazdovke. Na Lúčkach sa začína v nadmorskej výške 943 metrov nad morom a trasa kopíruje zjazdovku až na obľúbený cieľ zjazdových lyžiarov – Chopok. Začína sa jednoduchým stúpaním cez Vyhliadku a neskôr prudkým stúpaním cez Rovnú hoľu a traverzom pod Konský grúň. Odtiaľ je to už len kus často zľadovateľou a veternou zjazdovkou na Chopok vo výške 2024 metrov nad morom. Dole môžete zlyžovať alebo využiť služby lanovky.

zdroj: www.jasna.sk
Z Krupovej na Kamennú chatu

Aj južná strana Chopku patrí medzi obľúbené východiskové trasy skialpových túr. Na výber máte štart zo Srdiečka (1213 m.n.m.) alebo o niečo nižšie položenej Krupovej (1084 m.n.m.). Z Krupovej sa ďalej šlape cez Zadné Dereše, takže ide o pomerne strmé, ale netechnické stúpanie. Pod Derešmi sa napojíte na modrú zjadovku, ktorá sa otro lomí ako na letných alpských túrach. Potom ešte ostáva zdolať mierne stúpanie hrebeňom, kde sa vám naskytnú dychberúce výhľady na celú Liptovskú kotlinu, Derešské kotle, ale aj výhľad na opačnú stranu v smere na Brezno. 

Od hotela Ski & Wellness Residence Družba až na Chopok

Skialpovú výbavu si môžete požičať aj priamo na Družbe a vydať sa ako začiatočník objavovať okolie. Úplný začiatočníci môžu vyskúšať svoju kondíciu výstupom na sedlo Priehyba cestou označenou ako 2b. Ak už máte skúsenosti a vaša kondícia aj technické znalosti sú dobré, môžete sa napojiť traverzom na Rovnú hoľu a pokračovať po trase, ktorú sme spomínali na začiatku našich odporúčaní. Dokážete tak vyšliapať až na Chopok a vychutnať si panoramatické výhľady na okolie a Vysoké Tatry v diaľke.

Z Chopku na Ďumbier

Lanovka na Chopok sprístupňuje túto trasu aj širším masám, ktoré si netrúfajú na ostré stúpanie na Chopok a prevýšenie vyššie ako tisíc metrov. Trasa z Chopku na Ďumbier pritom patrí medzi dostupné túry aj pre menej skúsených skialpinistov. Výstup začína pri hornej stanici lanovky Funitel, kde sa začína klesaním  po trase tyčového značenia (červená letná značka) na východ cez Konské (najstrmšia časť klesania) až do Demänovského sedla. Tu si treba nalepiť pásy a cez Krúpovo sedlo vystúpať na Ďumbier.

Trasa výstupu má dĺžku len 4 kilometre a prevýšenie približne 300 metrov. Problematický môže byť však zjazd. Ak nemáte skúsenosti, odporúčame sa vrátiť späť na Chopok a zlyžovať odtiaľ, prípadne využiť služby lanovky. Ponúka sa však aj možnosť zlyžovať bez nutnosti šlapania. Z Demänovského sedla sa odkloníte do širokého žľabu a podľa podmienok buď zlyžujete až na Trangošku alebo traverzujete ďalej na Kosodrevinu. Alternatívou je tiež zjazd cez Chatu generála M.R.Štefánika na Trangošku. V prípade, že sa rozhodnete pre náročnejší zjazd, nezabudnite na lavínovú výstroj a postupuje v súlade s pravidlami pohybu v lavínovom teréne. Skialp v Jasnej je však určité skvelý nápad ako stráviť deň plný športu a pohybu na čerstvom vzduchu.

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *